fallback

Финансовото министерство предлага промени в закона за офшорките

Текстовете сега обхващат изключително голям брой лица, пише в мотивите за промени

09:36 | 25.08.15 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Правителството предлага редица облекчения за офшорните компании у нас, става ясно от проект за промяна в законодателството, публикуван в Портала за обществено обсъждане.

Още първата промяна - в името на закона, предвижда, че текстовете ще се отнасят не до „свързаните” дружества, а до „контролираните” от компании, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Ограниченията в закона вече ще се отнасят към дружествата, които имат „квалифицирано дялово участие”, а не „независимо от броя на акциите”, както е досега.

Законът за офшорките, както придоби публичност този нормативен акт, беше предложен от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев и беше приет от предишния парламент. С текстовете бяха въведени редица ограничения пред компаниите, регистрирани в зони с облекчени данъчни режими.

Промените сега са изготвени от Министерството на финансите. В мотивите за промяната е записано, че текстовете обхващат изключително голям брой лица, дори в случаите, когато дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален режим, да няма никакво отношение към дейността на българско дружество.

Проектът за промените въвежда и определението „действителен собственик” и се въвеждат прагове (10%), под които забраните в закона няма да се прилагат. С други думи, офшорните компании ще могат да държат до 10% от капитала на компании и за тях няма да важат ограниченията, предвидени в законодателството.

С тази промяна ще бъде избегнато положението, при което заради акционер, регистриран в офшорна зона, дори и с една акция в дадена компания, да бъдат ограничени възможностите й за участие в обществени поръчки или да бъдат прилагани другите рестрикции, предвидени в закона. 

Предлага се изключение да има за фирми, регистрирани в Лихтенщайн и Гибралтар. Това се прави, тъй като Лихтенщайн е страна по Споразумението за европейското икономическо пространство, а Гибралтар членува в ЕС от 1973 г. като част от членството на Обединеното кралство.

По силата на промените действителен собственик ще бъде физическо лице, което пряко или непряко притежава или в полза на което се управляват повече от 25 на сто от дяловете или акциите на юридическо лице. Когато не може да бъде идентифицирано лице, което управлява или в чиято полза се управляват 25% от имущество, за действителен собственик ще се счита физическото лице, което изпълнява длъжността на ръководен служител.

Министерството на финансите предвижда още и промени в регистъра на собствениците на офшорни дружества – в него няма да се вписват идентификационни данни за действителните собственици на публични дружества. Тази информация е налична по силата на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, става ясно от мотивите.

Ако промените бъдат приети, те ще влязат в сила от началото на 2016 година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:56 | 14.09.22 г.
fallback